Arpacık Nasıl Geçer?
24 Haziran 2024

Arpacık Nasıl Geçer?

Arpacık Nasıl Geçer

Arpacık, göz kapağında oluşan ve enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlıktır. Evde yapılabilecek yanlış uygulamalar, enfeksiyonun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle, arpacık tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Doktor Kontrolü ve İlaç Tedavisi

Arpacık oluştuğunda ilk olarak bir doktora başvurmak önemlidir. Doktor, genellikle göz damlası ve antibiyotik ilaçlar önerir. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması nedeniyle oluşan bu durumu atlatırken beslenmenize dikkat etmek ve gerekli vitamin ile mineralleri almak önemlidir. Ayrıca, arpacık geçene kadar göz makyajı yapmaktan kaçınmalı ve ellerinizi sık sık yıkayarak gözünüze dokunmaktan kaçınmalısınız.

Arpacık İçin Evde Yapılabilecekler

  • Patatesle tampon yapabilirsiniz. Yarım patatesi rendeleyip temiz bir tülbente sararak arpacığın üzerine koyabilirsiniz. Bu, iltihabı küçültmek ve kaşıntıyı azaltmak için etkili olabilir.
  • Papatya suyu kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı kurutulmuş papatyayı bir fincan kaynamış suya atıp 5 dakika bekletin. Daha sonra ince bir havluyu bu suya batırıp arpacığın üzerine koyarak 10 dakika bekletin. Papatya bulamıyorsanız, rezene tohumları veya kurutulmuş kadife çiçeği de kullanabilirsiniz.
  • Temiz bir havluyu sıcak suya batırarak hafif sıkarak fazla suyu alın ve arpacığın üzerinde bekletin. Bu sıcak kompres, iltihabın azalmasına, kaşıntı ve tahrişin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu işlemi 15 dakika olmak üzere günde 4 kez uygulayabilirsiniz.

Arpacık Sorunu Yaşayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Arpacık bir kere çıktığında yayılma eğilimi gösterebilir, bu nedenle hijyen kurallarına uyarak kısa sürede tedavi edilmelidir.
  • Ellerinizi sürekli olarak antibakteriyel sabunla yıkayın. Kokulu ve renkli sabunlardan kaçının çünkü bunlar cildi kurutup kaşıntıyı artırabilir.
  • Ortak havlu kullanmaktan kaçının. Kendinize ait bir havlu kullanarak enfeksiyonun başkalarına bulaşmasını önleyin.
  • Evde kullanılan yüz havlusunun kişiye özel ve sık sık değiştirilen bir havlu olması önemlidir.
  • Bu önlemleri aldığınız halde 3-4 gün içinde arpacığın iltihabı geçmezse veya boyutlarında bir küçülme olmazsa mutlaka doktora başvurun.

Arpacık Nasıl Geçer Yorumları

soru

tuğba

31 Mayıs 2024 Cuma

gözümüzde arpacık çıkarsa neler yapmalıyız

Cevap yaz
cevap

Zabit

31 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba. Hem evde hem de doktora giderek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Temiz bir havluyu sıcak suya batırdıktan sonra hafif sıkarak fazla suyu alın ve arpacığın üzerinde bekletin. Bu sıcak kompres de iltihabın azalmasına, kaşıntı ve tahrişin daha az olmasına olanak sağlayacaktır. Bu işlemi 15 dakika olmak üzere günde 4 kez uygulayabilirsiniz.

cevap

Şebefruz

31 Mayıs 2024 Cuma

Patatesle tampon yapmayı deneyin. Patatesi rendeleyip temiz bir tülbente sararak arpacığın üstüne koyun. Faydası olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dış Arpacık Nasıl Oluşur?

Dış Arpacık Nasıl Oluşur?

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık Sarımsak Uygulaması Nasıl Yapılır?

Arpacık Sarımsak Uygulaması Nasıl Yapılır?

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacık Belirtileri Nelerdir?

Arpacığa Ne İyi Gelir?

Arpacığa Ne İyi Gelir?